5 věcí, které ovlivňují životní styl

Nejen strava ovlivňuje kvalitu našeho zdraví, ale mnoho jiných faktorů, které jsou vzájemně propojeny.

Důležitý je například pitný režim, jelikož voda tvoří 60-70 % našeho těla. Menší nedostatek tekutin se projeví pocitem žízně, při větších ztrátách vody klesá nejen psychická, ale i fyzická aktivita, dostavuje se pocit slabosti, nevolnosti, bolesti hlavy i křeče.

Dlouhodobý nedostatek vede k pocitu únavy, zácpám, ale projeví se i na pokožce, která rychleji stárne.

Kolik tedy pít? Dospělý člověk by měl vypít minimálně 2 litry tekutin denně, při fyzické zátěži a v letních horkých dnech i více. Ideální je čistá voda, bylinková čaje, minerální vody.

Dalším důležitým faktorem ovlivňujícím naše zdraví je pohyb. Jakýkoliv pohyb je tělu prospěšný, ať už chodíme cvičit do fitness, hrajeme tenis, chodíme běhat nebo jen venčíme naše domácí mazlíčky. Důležitá je pohybová aktivita pravidelná – to znamená minimálně 3x týdně.

Pokud jsme pracovně vytíženi, měli bychom hledět na to, abychom chodili pěšky do obchodu, po cestě do práce vystoupili třeba o zastávku dříve a místo odpočinku u televize volili spíše aktivní odpočinek. Uvidíte, brzy tomu přijdete na chuť. Pohyb venku nám navíc dodá energii a budou se nám lépe odbourávat nadbytečná kila.

Spánek má velký vliv na naši hmotnost, stejně jako zdravá strava nebo pohyb. Pokud probdíme část noci, víme, jak býváme ráno unaveni, podrážděni a bez energie. Naše tělo si říká o co nejrychlejší dodávku energie, a proto často začínáme den nevhodnou snídaní ve formě rychlých cukrů a jejich nadbytek se nám ukládá ve formě tuků.

Průměrný člověk potřebuje spát 7 – 8 hodin denně, ale u každého jedince je tato doba individuální. Měli bychom spát tak, abychom se cítili ráno odpočinutí a tento pocit nám vydržel celý den.

Naše tělo velkou mírou ovlivňují geny a vliv prostředí, ve kterém jsme vyrůstali a ve kterém žijeme. Geny nám daly do vínku nejen to, jaké budeme mít vlasy a nehty, ale stejně tak je nám dán tvar postavy či poměr tuků a svalů. Nad některými problémy nevyzrajeme, ale správným životním stylem můžeme zmírnit jejich příznaky.

Nakonec zmíním to nejdůležitější, a tím je zdravá strava, která nám zajišťuje silný organismus, odolný proti různým nemocem a jiným škodlivým faktorům našeho okolí, bystrou mysl a dlouhé stáří plné energie.

Osobně se přikláním k co nejméně zpracovaným potravinám, hodně ovoce, ještě více zeleniny, oříšky i luštěniny. Maso, zejména bílé – rybí, krůtí, kuřecí – a neměli bychom vynechávat ani vejce, sýry, mléko atd.

Tak co říkáte, není na tom nic složitého, že? Stačí si jen uvědomit, že těchto pár pravidel postačí ke zdravému tělu a spokojené mysli.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *